Etyczne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego – prof. Janusz Limon – Gdańsk 24.04.2023

24 kwietnia gościliśmy w ramach #AkademiiSpołeczeństwaOtwartego prof. Janusza Limona byłego kierownika Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; w pracy naukowej specjalizuje się w zakresie cytogenetyki nowotworów i genetyki klinicznej. Członek PAN i PAU; laureat Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
W wykładzie poruszone zostały zagadnienia in vitro przede wszystkim z medycznego punktu widzenia. Temat zagościł w ASO, gdyż zapłodnienie In vitro wywołuje gorące spory, przede wszystkim na tle etycznym i światopoglądowym. Profesor wyjaśniał od strony medycznej na czym polega metoda, żeby ją zrozumieć trzeba poznać dwa zagadnienia:
– zapłodnienie pozaustrojowe zwykłe,
– diagnostyka preimplantacyjna PGA.
W wykładzie poruszony został również temat podręcznika do historii HIT napisanego przez Wojciecha Roszkowskiego, który napisał „dzieci poczęte pozaustrojowo są efektem można powiedzieć hodowli” i zapytał „kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?” Prof. Limon odpowiada, że odpowiedź jest prosta” będą je kochać rodzice, czyli matki które je urodziły i ich mężowie lub partnerzy” Po wykładzie tradycyjnie wywiązała się dyskusja oraz publiczność zadawała pytania m.in.: „dlaczego katolicka doktryna upośledza osoby, które chcą postąpić ze swoimi zarodkami w sposób dowolny” ”Papież mówi, że można robić badania prenatalne, o ile nie będzie szkody dla kobiety i dla dziecka, ale czy można dokonać aborcji w przypadku wykrytej choroby płodu” „Dlaczego bardzo rzadko rodzą się bliźniaki z zapłodnienia In vitro?” ”Czy można adoptować zarodek?”
Odpowiedzi znajdziecie w relacji z wykładu https://youtu.be/JgjaAKvzlgo
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Posted in Relacje.